Weekendowe wyjazdy Polaków

Około 6% dorosłych Polaków to turyści weekendowi. Wyjazdy weekendowe są realizowane przez nich przez cały rok. Turyści weekendowi szukają inspiracji co do wyjazdów najczęściej w Internecie lub korzystają z rekomendacji znajomych. Na miesiąc przed wyjazdem ponad połowa turystów (55%) ma już plany, jednak realizuje je finalnie 40% turystów – wynika z badania przeprowadzonego na epanel.pl

Zgodnie z danymi GUS turysta weekendowy to osoba w wieku 25-49 lat, posiadająca jedno lub dwoje dzieci na utrzymaniu. Najczęściej turyści weekendowi to osoby z wyższym wykształceniem, mieszkający w miastach. Podróże weekendowe odbywają samochodem, turyści najczęściej jeżdżą do innych miast lub w ciche zakątki poza miastem, zazwyczaj w Polsce. Odległość celu turystycznego na weekend to maksymalnie 3 godziny drogi. Województwa najczęściej wybierane przez turystów weekendowych jako cel podróży to: małopolskie, mazowieckie oraz pomorskie.

Turyści weekendowi najczęściej szukają informacji dotyczących miejsc wyjazdu w Internecie, ponieważ ich zdaniem jest to najbardziej praktyczne i atrakcyjne narzędzie, z którego można skorzystać w dowolnym czasie i miejscu.

Ponad połowa respondentów na miesiąc przed wyjazdem wie, gdzie się uda na planowany weekend. Tylko 13% respondentów w ogóle nie ma pomysłu na kierunek wyjazdu.

Aż co piąty respondent mający w planie wyjazd weekendowy odwołuje go, zaś 40% jedzie tam, gdzie zamierzało.

Planując wyjazdy weekendowe respondenci przeglądają średnio 25 stron www na komputerze stacjonarnym i 29 – w urządzeniach mobilnych – to pokazuje, że turyści weekendowi lubią być dobrze poinformowani i lubią czerpać informacje z różnych źródeł.

Informacja o badaniu
Badanie przeprowadzono metodą ankiet internetowych na grupie 100 turystów weekendowych planujących wyjazd na majówkę 2015. Badanie zostało przeprowadzone w dwóch falach: 1. fala – na miesiąc przed majówka 2015, 2. fala – bezpośrednio po majówce.

Infografika

Zaloguj się do ePanel

Zaloguj się do MS Panel