Okulary kontra soczewki

Okulary korekcyjne są znacznie bardziej powszechnym produktem do korekty wady wzroku niż soczewki kontaktowe. Jednocześnie osoby posiadające obydwa produkty przyznają, że znacznie częściej korzystają z soczewek. W przypadku soczewek kontaktowych ważna jest ich marka. Najpopularniejszą i najczęściej używaną jest marka Acuvue firmy Johnson&Johnson. Natomiast wybierając oprawki okularów respondenci znacznie rzadziej zwracają uwagę na markę – wynika z badania przeprowadzonego na Epanel.pl.

Aż 93% osób z wadami wzroku przyznaje, że posiada okulary korekcyjne. Znacznie niższy odsetek (18%) korzysta z soczewek. Osoby, które nie korzystają z soczewek jako główną przyczynę najczęściej podają niezbyt komfortowy, ich zdaniem, proces zakładania i zdejmowania soczewek. Co czwarty respondent podkreśla również wysokie koszty ich użytkowania. Z kolei główną przyczyną wybierania soczewek zamiast okularów jest wygoda (67%). Rezygnacja z okularów następuje również ze względu na ich wpływ na wygląd.

Najbardziej docenianą przez klientów marką soczewek kontaktowych jest Acuvue. Niemal połowa (48%) badanych przyznaje, że próbowała soczewek różnych marek, zaś marka, której używają przekonała ich do siebie przede wszystkim wygodą użytkowania.

Inaczej jest z oprawkami okularów. Wprawdzie jest grupa respondentów, która zwraca uwagę na markę wybieranych oprawek, jednak jest to mniejszość. Co więcej, marki oprawek okularów są respondentom w dużej mierze nieznane – aż 38% badanych przyznaje, że nie zna żadnych marek oprawek okularów. Wyjątkiem jest marka Ray Ban, którą spontanicznie wskazuje największy odsetek osób: 20%.

Respondenci najczęściej kupują soczewki w sklepach internetowych (53%), zaś najpopularniejszym miejscem zakupu oprawek są małe sklepy specjalistyczne, w których zakupu dokonuje 57% respondentów.

Okulary-kontra-soczewki_infografika-e1441871488159

Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów ankiet internetowych (CAWI) wśród członków własnego panelu internetowego Epanel.pl w dniach 13-24.08.2015. Respondentami były osoby posiadające wadę wzroku, noszące okulary korekcyjne lub/i soczewki kontaktowe, N=801. Próba była kontrolowana pod względem płci, wieku, regionu i wielkości miejscowości zamieszkania.

Zaloguj się do ePanel

Zaloguj się do MS Panel