Niemal połowa respondentek – klientek drogerii (48%) jest zadowolona ze swojego wyglądu, a znacznie więcej (63%) – ze swojego stanu zdrowia. Badane zdecydowanie najgorzej oceniają swoją kondycję fizyczną – tylko co trzecia z nich oceniła ją jako dobrą lub bardzo dobrą. Kobiety przyznają, że znacznie częściej chodzą do fryzjera niż do kosmetyczki – wynika z badania przeprowadzonego na epanelu wśród kobiet regularnie odwiedzających drogerie i perfumerie.

Respondentki – klientki drogerii i perfumerii – wysoko oceniają swój stan zdrowia, niezależnie od grupy wiekowej, do której należą. Jednocześnie również wszystkie grupy wiekowe wskazują na swoją niezadawalającą kondycję fizyczną.

Respondentki porównując się z kobietami w swoim wieku traktują się bardzo łagodnie – tylko 14% uważa, że wygląda gorzej niż ich rówieśniczki, 14% – że ich stan zdrowia jest gorszy niż innych kobiet w tym samym wieku, a 23% twierdzi, że jest w gorszej kondycji fizycznej. Ciekawe jest to, że im kobiety są starsze tym bardziej krytycznie oceniają swoje rówieśniczki pod względem wyglądu i stanu zdrowia, a jednocześnie same oceniają się lepiej pod tymi względami od pań w swoim wieku.

Dbanie o siebie

Kondycja fizyczna
Najbardziej popularną wśród ankietowanych formą dbania o kondycję fizyczną jest częsty ruch: wybieranie schodów zamiast windy czy spacery – aż 71% kobiet przyznaje, że zasadę częstego ruchu stosuje na co dzień. Jednocześnie 42% kobiet twierdzi, że regularnie ćwiczy, a kolejne 52% chciałoby zacząć regularne ćwiczenia.

Niezadowolenie z kondycji fizycznej może świadczyć o tym, że respondentki wprawdzie mają świadomość, że powinny uprawiać sport i regularnie ćwiczyć, ale aż 52% przyznaje, że tego nie robi, chociaż w przyszłości zamierza. Dlatego też wiedząc, że ich kondycja fizyczna mogłaby być lepsza, gdyby regularnie ćwiczyły, zdecydowanie niżej oceniają ten aspekt. Być może jest to sygnał dla firm zajmujących się promowaniem sportu, aby podejmować bardziej intensywne działania zachęcające kobiety do aktywności fizycznej” – mówi Katarzyna Knothe z ARC Rynek i Opinia.

Zabiegi pielęgnacyjne
58% pań przyznaje, że regularnie chodzi do fryzjera – w przypadku najstarszej z badanych grup kobiet odsetek ten wzrasta do 72%. Znacznie niższy odsetek – tylko 18% – odwiedza kosmetyczkę, odsetek ten wzrasta w przypadku kobiet w wieku od 36 do 45 lat do 23%.

Najczęstszymi zabiegami związanymi z urodą, którym poddają się Polki są: strzyżenie włosów u fryzjera (64%), farbowanie włosów u fryzjera (29%) oraz manicure (18%).

Inforgrafika_Kobiety_2015_05_07

Informacja o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na własnym panelu badawczym epanel.pl, na grupie N=700 kobiet w wieku 18-55, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy zrobiły zakupy w drogerii lub perfumerii i w ciągu ostatnich 3 miesięcy kupiły kosmetyki kolorowe (do makijażu), perfumy, kosmetyki do pielęgnacji, witaminy lub suplementy diety.

 

Zaloguj się do ePanel

Zaloguj się do MS Panel